top of page

LEONARD I PETAR PETROVIĆ: PORTAL CRKVE FRANJEVAČKOG SAMOSTANA, , DUBROVNIK, XV. ST

  • Writer: Stjepan Hrvat
    Stjepan Hrvat
  • 1. svi
  • 2 min čitanja

Updated: 5. svi

01.05.2025. SACRA CROATICA


Leonard i Petar Petrović: Portala crkve franjevačkog samostana, 15. st.  Slika: Venetian Heritage


Gradnja franjevačkog samostana Male braće i crkve sv. Frane unutar gradskih zidina započela je 1317. godine. Kao jedne od rijetkih dubrovačkih građevina koje su preživjele potres iz 1667. godine, samostan i crkva ističu se svojom arhitekturom i dekoracijom. Crkva sv. Frane ima raskošan južni gotički portal, a djelo je braće Leonarda i Petra Petrovića iz 1498 godine. Portal je prožet kasnogotičkim shvaćanjima, a prikazi odražavaju utjecaje Petra Martinova iz Milana i Jurja Dalmatinca. Monumentalan portal nadsveden je arhivoltom sa središnjom skulpturom Piete u kasnogotičkom stilu.


Leonard i Petar Petrović: Luneta s portala crkve franjevačkog samostana, 15. st. Slika: Venetian Heritage


Franjevačka crkva i samostan osnovani su oko 1250. godine i tijekom stoljeća doživjeli su mnoge transformacije. Veliki potres 1667. godine potpuno je uništio crkvu kao i veći dio grada Dubrovnika. Jedan od rijetkih ostataka stare zgrade je portal koji gleda na glavnu gradsku ulicu, poznatu kao „Stradun“. Portal su u kasnogotičkom venecijanskom stilu isklesala braća Petrović 1498. godine, a uključuje pilastre s nišama i kapitelima ukrašenim lišćem; Iznad arhitrava, u luneti, nalazi se visoki reljef gotovo u prirodnoj veličini koji prikazuje Pietu. Kipovi sv. Ivana Krstitelja i sv. Jeronima stajali su u nišama desno i lijevo od lunete. Na vrhu trokrilnog zabata, ukrašenog raskošnim lišćem, nalazi se kip Boga Oca.


Detalj portala prije restauracije. Slika: Venetian Heritage


Kamene površine bile su prekrivene crnim korama različite debljine, posebno na područjima koja nisu bila izložena kiši. Oko ovih kora nalazila se smećkasta patina, vjerojatno zbog prisutnosti oksalata. Također je bilo slučajeva inkrustacije vapnenca, a neka područja su se urušavala. Pukotine i mali nedostajući komadići kamena, posebno na najkritičnijim mjestima, bili su vidljivi. Kip Boga Oca bio je napuknut na mnogim mjestima. Restauratorski radovi omogućili su točnu interpretaciju jednog od najvažnijih primjera skulpture 15. stoljeća na dalmatinskoj obali. Restauracije se izvodila od 2007 / 2008 g.


Izvori:



Comments


bottom of page